Mingle Forum - en to pt translation catalogue (288 entries)

en: Forum Feed
pt: Feed do fórum

en: Forum Topic:
pt: Tópico do Fórum:

en: Forum
pt: Fórum

en: Topic:
pt: Tópico

en: No such user
pt: Usuário não existe

en: Edit forum options
pt: Editar opções do fórum

en: Allow others to view my profile?
pt: Permitir que outros vejam meu perfil?

en: You have email notifications for these topics:
pt: Você tem notificação de e-mail para estes tópicos:

en: Save options
pt: Salvar opções

en: Cheating, are we?
pt: Estamos incomodando?

en: Security code does not mach
pt: Código de verificação não confere

en: An error occured
pt: Ocorreu um erro

en: You must enter a subject
pt: Você precisa inserir um assunto

en: You must enter a message
pt: Você precisa inserir uma mensagem

en: created the forum topic:
pt: criou o tópico:

en: replied to the forum topic:
pt: respondeu ao tópico:

en: Quote from
pt: Citação de

en: on
pt: em

en: Post Reply
pt: Resposta

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Submit
pt: Enviar

en: Edit Post
pt: Editar Post

en: Save Post
pt: Salvar Post

en: Post new Topic
pt: Criar novo tópico

en: Sorry. you don't have permission to post.
pt: Desculpe, você não tem permissão para criar um post.

en: Moderators
pt: Moderadores

en: User Groups
pt: Grupos de usuários

en: About
pt: Sobre

en: Forums Latest Activity
pt: Últimas atividades no fórum

en: by:
pt: por:

en: Title to display in the sidebar:
pt: Título para exibir na sidebar:

en: How many items would you like to display?
pt: Quantos itens você quer exibir?

en: Page loaded in:
pt: Página carregada em:

en: seconds.
pt: segundos.

en: Mingle Forum
pt: Mingle Fórum

en: Version:
pt: Versão:

en: Guest
pt: Convidado

en: by
pt: por

en: Latest Post by
pt: Último post por

en: Sorry, but you don't have access to this forum
pt: Desculpe, você não tem acesso a este fórum

en: Topic Title
pt: Título do Tópico

en: Started by
pt: Iniciado por

en: Replies
pt: Respostas

en: Views
pt: Visualizações

en: Last post
pt: Último post

en: Sticky Topics
pt: Tópicos Fixos

en: Move Topic
pt: Mover tópico

en: Delete Topic
pt: Apagar tópico

en: New posts since last visit
pt: Posts novos desde a última visita

en: Forum Topics
pt: Tópicos do fórum

en: Remove this topic from your email notifications?
pt: Remover este tópico das suas notificações por e-mail?

en: Add this topic to your email notifications?
pt: Adicionar este tópico para suas notificações por e-mail?

en: TOPIC CLOSED
pt: TÓPICO FECHADO

en: Author
pt: Autor

en: Quick Reply
pt: Resposta rápida

en: Submit Quick Reply
pt: Enviar resposta

en: on:
pt: em:

en: Quote
pt: Citação

en: Remove
pt: Remover

en: Edit
pt: Editar

en: Topics:
pt: Tópicos:

en: New posts
pt: Há novos posts

en: No new posts
pt: Sem novos posts

en: No topics yet
pt: Ainda sem tópicos

en: in
pt: em

en: Forums RSS
pt: RSS do fórum

en: Search Results
pt: Resultados da busca

en: Profile
pt: Perfil

en: New Topic
pt: Novo tópico

en: Moderators:
pt: Moderadores:

en: Undo Sticky
pt: Desfazer Fixo

en: Sticky
pt: Fixo

en: Re-open
pt: Reabrir

en: Close
pt: Fechar

en: Reply
pt: Responder

en: Subscribe
pt: Assinar

en: RSS-Feed
pt: Feed RSS

en: My profile
pt: Meu perfil

en: My Profile
pt: Meu Perfil

en: Forum Home
pt: Home do Fórum

en: Log out
pt: Sair

en: Search
pt: Busca

en: You are logged in as:
pt: Você está registrado como:

en: Username:
pt: Nome de usuário:

en: Password:
pt: Senha:

en: Remember Me
pt: Lembrar

en: Administrator
pt: Administrador

en: Moderator
pt: Moderador

en: New Topics since last visit
pt: Tópicos novos desde a última visita

en: Profile Info
pt: Info do Perfil

en: Edit Profile
pt: Editar perfil

en: Welcome
pt: Bem vindo(a)

en: Your last visit was:
pt: Sua última visita foi em:

en: Show new topics since your last visit
pt: Mostrar tópicos novos desde sua última visita

en: Edit your forum options
pt: Editar opções do fórum

en: Welcome Guest, please login or
pt: Olá Convidado, faça login ou

en: register.
pt: registre-se

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
pt: Olá convidado, para postar neste fórum é necessário

en: registration.
pt: registrar-se.

en: Show/Hide Header
pt: Esconder/Exibir painel

en: Search forums
pt: Buscar fórums

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Post deleted
pt: Post apagado

en: View profile
pt: Ver perfil

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Strikethrough
pt: Riscado

en: Code
pt: Código

en: List
pt: Lista

en: List item
pt: Lista de itens

en: Image
pt: Imagem

en: Email
pt: E-mail

en: Add Hex Color
pt: Adicionar cor hexa

en: Embed YouTube Video
pt: Inserir vídeo do YouTube

en: Big Grin
pt: Sorrisão

en: Sad
pt: Triste

en: Neutral
pt: Neutro

en: Razz
pt: Desprezo

en: Mad
pt: Louco

en: Confused
pt: Confuso

en: Eek!
pt: Eca!

en: Wink
pt: Piscada

en: Surprised
pt: Surpreso

en: Cool
pt: Legal

en: Info Center
pt: Informações

en: Posts in
pt: Posts em

en: Topics Made by
pt: Tópicos escritos por

en: Members
pt: Membros

en: Latest Member:
pt: Último membro:

en: New topics since your last visit
pt: Tópicos novos desde sua última visita

en: Summary
pt: Perfil

en: Name:
pt: Nome:

en: Registered:
pt: Registrado:

en: Position:
pt: Posição:

en: AIM:
pt: MSN:

en: Jabber/google Talk:
pt: Google Talk:

en: Biographical Info:
pt: Sobre mim:

en: Search for:
pt: Buscar por:

en: By user:
pt: Pelo usuário:

en: Message Age:
pt: Idade da mensagem:

en: Between
pt: Entre

en: and
pt: e

en: days
pt: dias

en: Click to choose Forum(s) to  search
pt: Clique para selecionar fórums a pesquisar

en: Check all
pt: Marcar todos

en: Start Search
pt: Iniciar busca

en: Subject
pt: Assunto

en: Relevance
pt: Relevância

en: Posted
pt: Publicado

en: Closed topic
pt: Fechar tópico

en: Normal topic
pt: Tópico normal

en: Hot topic
pt: Tópico quente

en: Very Hot topic
pt: Tópico muito quente

en: Security Code:
pt: Código de verificação:

en: Enter Security Code: (required)
pt: Digite o código de verificação: (Obrigatório)

en: DETAILS:
pt: DETALHES:

en: Date:
pt: Data:

en: Reply Content:
pt: Conteúdo da resposta:

en: View Topic Here:
pt: Ver tópicos aqui:

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: Send Message
pt: Enviar mensagem

en: Category
pt: Categoria

en: Topic
pt: Tópico

en: You must specify a user group name.
pt: Você precisa especificar um nome parao grupo de usuários

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
pt: Esse nome já existe no banco de dados, escolha outro

en: User Group successfully added.
pt: Grupo de usuários criado com sucesso

en: You haven't specified any user to add:
pt: Nenhum usuário especificado para adicionar:

en: You must choose a user group
pt: Você precisa escolher um grupo de usuários

en: Error
pt: Erro

en: No such user:
pt: Usuário não existe:

en: Warning
pt: Atenção

en: User
pt: Usuário

en: is already in this group
pt: já está neste grupo

en: added successfully
pt: adicionado

en: Errors:
pt: Erros:

en: Warnings:
pt: Atenção

en: Users added:
pt: Usuários adicionados:

en: User Group(s) successfully deleted.
pt: Grupo de usuários apagado

en: Member successfully removed.
pt: Usuário removido

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
pt: Mingle Fórum >> Grupo de usuários

en: add new
pt: adicionar novo

en: Delete
pt: Apagar

en: Add members
pt: Adicionar usuários

en: No members in this group
pt: Não há usuários neste grupo

en: Skin successfully activated.
pt: Skin ativada

en: Mingle Forum >> Skin options
pt: Mingle Fórum > Opções de Skin

en: Get More Skins
pt: Obter mais skins

en: IMPORTANT: As of version 1.0.03 the skins directory has been moved to /wp-content/mingle-forum-skins/
pt: IMPORTANTe: Após a versão 1.0.03 a pasta das skins mudou para /wp-content/mingle-forum-skins/

en: Why did you change it?
pt: Por que você mudou isso?

en: Name
pt: Nome

en: Version
pt: Versão

en: Description
pt: Descrição

en: Action
pt: Ação

en: In Use
pt: Em uso

en: Activate
pt: Ativar

en: About Mingle Forum
pt: Sobre o Mingle Fórum

en: Current Version:
pt: Versão Atual:

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
pt: Mingle Fórum tem uma missão simples; 'MANTER A SIMPLICIDADE!' Foi adaptado do WP Fórum e tem sido MUITO melhorado. Ele já suporta integração com ou sem o Mingle plugin (por Blair Williams). Também quero dar um grande agradecimento a Eric Hamby por seu trabalho anterior sobre o script do fórum.

en: Author:
pt: Autor:

en: Plugin Page:
pt: Página do plugin:

en: Support Forum:
pt: Fórum de suporte:

en: Mingle Forum Skins:
pt: Skins do Mingle Fórum:

en: Options successfully saved.
pt: Opções salvas.

en: Mingle Forum
pt: Mingle Fórum

en: Statistic
pt: Estatísticas

en: Value
pt: Valor

en: Number of posts:
pt: Número de posts:

en: Number of threads:
pt: Número de discussões:

en: Number of users:
pt: Número de usuários:

en: Total database size:
pt: Tamanho total do banco de dados:

en: Database server:
pt: Servidor do banco de dados:

en: Mingle Forum version:
pt: Versão do Mingle Fórum:

en: Mingle Forum >> General Options
pt: Mingle Fórum >> Opções gerais

en: default
pt: padrão

en: Option Name
pt: Nome da opção

en: Option Input
pt: Opção de entrada

en: Posts per page:
pt: Posts por página:

en: Threads per page:
pt: Discussões por página:

en: Number of posts for Hot Topic:
pt: Número de posts para tópico quente:

en: Number of posts for Very Hot Topic:
pt: Número de posts para tópico muito quente:

en: Username Display:
pt: Mostrar nome:

en: New User's Title:
pt: Título de usuário novo:

en: User Level 1 Title:
pt: Título de usuário nível 1:

en: User Level 1 Count:
pt: Posts para tingir nível 1:

en: User Level 2 Title:
pt: Título de usuário nível 2:

en: User Level 2 Count:
pt: Posts para tingir nível 2:

en: User Level 3 Title:
pt: Título de usuário nível 3:

en: User Level 3 Count:
pt: Posts para atingir nível 3:

en: Show Forum Login Form:
pt: Mostrar formulário de login:

en: Show Avatars in the forum:
pt: Mostrar avatars no fórum:

en: Show users Bio at the bottom of posts:
pt: Mostrar "Sobre mim" no rodapé dos posts:

en: Use Forum RSS:
pt: Usar RSS do fórum:

en: Registration required to post:
pt: É necessário estar registrado para publicar:

en: Installed version:
pt: Versão instalada:

en: GD Library is not installed
pt: Biblioteca GD não está instalada

en: Use Captcha for unregistered users:
pt: Use Captcha para usuários não registrados:

en: Requires
pt: Requer

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
pt: Se você habilitou "Requer registro para publicar", deixe essa opção desligada

en: Date format:
pt: Data do fórum:

en: Default date:
pt: Data padrão:

en: Check
pt: Marcar

en: for date formatting.
pt: para formato de data.

en: Groups deleted:
pt: Grupos apagados:

en: Forums deleted:
pt: Fórums apagados:

en: Threads deleted:
pt: Discussões apagadas:

en: Posts deleted:
pt: Posts apagados:

en: You must enter a name
pt: Você precisa inserir um nome

en: Category added successfully
pt: Categoria adicionada com sucesso

en: You must select a category
pt: Você precisa selecionar uma categoria

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
pt: Este nome de fórum já existe. Escolha outro.

en: Forum added successfully
pt: Fórum adicionado

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
pt: Mingle Fórum >> Categorias e Fórums

en: Modify
pt: Modificar

en: Add forum
pt: Adicionar fórum

en: Moderator successfully removed.
pt: Moderador apagado.

en: Moderator successfully saved.
pt: Moderador salvo

en: Moderator NOT removed.
pt: Moderador NÃO removido

en: You must select a user
pt: Slecione um usuário

en: Global Moderator added successfully
pt: Moderador global adicionado

en: Moderator added successfully
pt: Moderador adicionado

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
pt: Mingle Fórum >> Gerenciar moderadores

en: Currently moderating
pt: Moderando atualmente

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
pt: Moderador global: (Pode moderar qualquer fórum)

en: No moderators yet
pt: Ainda sem moderador

en: Add forum to
pt: Adicionar fórum para

en: Description:
pt: Descrição:

en: Save forum
pt: Salvar fórum

en: Save user group
pt: Salvar grupo de usuário

en: Select User group
pt: Selecionar grupo de usuário

en: Add users
pt: Adicionar usuário

en: You must specify a group name
pt: Você precisa especificar um nome de grupo

en: Group updated successfully
pt: Grupo atualizado

en: You must specify a forum name
pt: Escolha um nome para o fórum

en: Forum updated successfully
pt: Fórum atualizado

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: User Groups:
pt: Grupos de usuários:

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
pt: Membros do grupo de usuários selecionado tem acesso aos fórums desta categoria:

en: There are no User Groups
pt: Não há grupos de usuários

en: Save group
pt: Salvar grupos

en: Edit forum
pt: Editar fórum

en: Select user
pt: Selecionar usuário

en: Add moderator
pt: Adicionar moderador

en: You must specify a name for the User Group
pt: Escolha um nome para o grupo de usuários

en: User Group updated successfully
pt: Grupo de usuários atualizado

en: Edit User Group
pt: Editar grupo de usuário

en: Save User Group
pt: Salvar grupo de usuário
