Mingle Forum - en to it translation catalogue (305 entries)

en: Forum Feed
it: Feed del Forum

en: Forum Topic:
it: Argomento:

en: Topic:
it: Argomento

en: Feeds are disabled
it: Feed disabilitati

en: No such user
it: Nessun utente

en: You have no subscriptions at this time
it: Non hai sottoscrizioni al momento

en: Edit forum options
it: Modifica opzioni forum

en: Allow others to view my profile?
it: Permetti ad altri di vedere il profilo?

en: You have email notifications for these topics:
it: Hai notifiche email per questi argomenti:

en: Save options
it: Salva opzioni

en: Cheating, are we?
it: Stiamo usando trucchetti?

en: Security code does not mach
it: I codici di sicurezza noon coincidono

en: An error occured
it: Si è verificato un errore

en: You must enter a subject
it: Devi inserire un Oggetto

en: You must enter a message
it: Devi scrivere un messaggio

en: created the forum topic:
it: creato l'argomento:

en: replied to the forum topic:
it: risposto all'argomento:

en: Quote from
it: Cita da:

en: on
it: il

en: Post Reply
it: Inserisci risposta

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Submit
it: Inserisci

en: Edit Post
it: Modifica post

en: Save Post
it: Salva post

en: Post new Topic
it: Inserisci nuova discussione

en: Sorry. you don't have permission to post.
it: Spiacente, non hai i permessi per postare.

en: Newbie
it: Nuovo

en: Beginner
it: Principiante

en: Advanced
it: Avanzato

en: Mingle Forum - Options
it: Mingle Forum - Opzioni

en: Options
it: Opzioni

en: Forum Structure - Categories & Forums
it: Struttura del Forum - Categorie & Forum

en: Forum Structure
it: Struttura Forum

en: Moderators
it: Moderatori

en: User Groups
it: Gruppi utenti

en: About
it: A proposito di

en: Forums Latest Activity
it: Ultima attività sul Forum

en: by:
it: di:

en: Title to display in the sidebar:
it: Titolo per la barra laterale

en: How many items would you like to display?
it: Quanti elementi vuoi mostrare?

en: Page loaded in:
it: Pagina caricata in:

en: seconds.
it: secondi.

en: Version:
it: Versione:

en: Guest
it: Ospite

en: by
it: di

en: Latest Post by
it: Ultimo Post di

en: Sorry, but you don't have access to this forum
it: Spiacente, non hai accesso a questo forum

en: Status
it: Stato

en: Topic Title
it: Titolo discussione

en: Started by
it: Iniziata da

en: Replies
it: Risposte

en: Views
it: Visite

en: Last post
it: Ultimo post

en: Sticky Topics
it: Argomenti in rilievo

en: Move Topic
it: Sposta argomento

en: Delete Topic
it: Cancella argomento

en: New posts since last visit
it: NUovi post dall'ultima visita

en: Forum Topics
it: Argomenti del Forum

en: Remove this topic from your email notifications?
it: Togli questa discussione dalle tue notifiche mail?

en: Add this topic to your email notifications?
it: Aggiungi notifica email per questo argomento?

en: TOPIC CLOSED
it: DISCUSSIONE CHIUSA

en: Author
it: Autore

en: Quick Reply
it: Risposta rapida

en: Submit Quick Reply
it: Inserisci risposta rapida

en: on:
it: il:

en: Quote
it: Cita:

en: Remove
it: Rimuovi

en: Edit
it: Modifica

en: Topics:
it: Argomenti:

en: New posts
it: Nuovi post:

en: No new posts
it: Nessun nuovo post

en: Mark All Read
it: Segna tutti come già letti

en: No topics yet
it: Nessun argomento ancora

en: Forums RSS
it: RSS Forum

en: Are you sure you want to remove this?
it: Sicuro di rimuovere questo?

en: Search Results
it: Risultati di ricerca

en: Profile
it: Profilo

en: New Topic
it: Nuova discussione

en: Moderators:
it: Moderatori

en: Undo Sticky
it: Togli "in Rilievo"

en: Sticky
it: In Rilievo

en: Re-open
it: Riapri

en: Close
it: Chiudi

en: Reply
it: Rispondi

en: Unsubscribe
it: Annulla sottoscrizione

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: My profile
it: Il mio profilo

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: Log out
it: Disconnettiti

en: Search
it: Cerca

en: You are logged in as:
it: Sei connesso come:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Administrator
it: Amministratore

en: Moderator
it: Moderatore

en: New Topics since last visit
it: Nuovi argomenti dall'ultima visita

en: Profile Info
it: Info Profilo

en: Edit Profile
it: Modifica Profilo

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Your last visit was:
it: La tua ultima visita è stata:

en: Show new topics since your last visit
it: Mostra nuove discussioni dall'ultima visita

en: Edit your forum options
it: Modifica opzioni forum

en: Welcome Guest, please login or
it: Benvenuto Ospite, connettiti o

en: register.
it: registrati.

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
it: Benvenuto ospite, scrivere in questo forum richiede

en: registration.
it: registrazione.

en: Show/Hide Header
it: Mostra/Nascondi Header

en: Search forums
it: Cerca nei forum

en: Pages:
it: Pagine:

en: First
it: Primo

en: Last
it: Ultimo

en: Post deleted
it: Post cancellato

en: View profile
it: Vedi profilo

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Code
it: Codice

en: List
it: Elenco

en: List item
it: Elemento elenco

en: Image
it: Immagine

en: Add Hex Color
it: Aggiungi colore Hex

en: Embed YouTube Video
it: Includi YouTube Video

en: Embed Google Map
it: Includi Google Map

en: Topics Made by
it: Discussioni aperte da

en: Members
it: Membri

en: Latest Member:
it: Ultimi membri:

en: New topics since your last visit
it: Nuovi argomenti dalla tua ultima visita

en: Summary
it: Sommario

en: Name:
it: Nome:

en: Registered:
it: Registrato:

en: Position:
it: Posizione:

en: Website:
it: Sito:

en: Biographical Info:
it: Info Biografiche:

en: Search for:
it: Cerca:

en: By user:
it: Dell'utente

en: Message Age:
it: Età messaggio:

en: Between
it: Tra

en: and
it: e

en: days
it: giorni

en: Click to choose Forum(s) to  search
it: Click per scegliere i forum dove cercare

en: Check all
it: Seleziona tutti

en: Start Search
it: Inizia la ricerca

en: Subject
it: Soggetto

en: Relevance
it: Rilevanza

en: Posted
it: Postato

en: Closed topic
it: Discussione chiusa

en: Normal topic
it: Argomento normale

en: Hot topic
it: Argomento caldo

en: Very Hot topic
it: Argomento popolare

en: Security Code:
it: Codice di sicurezza:

en: Enter Security Code: (required)
it: Inserisci codice di sicurezza: (richiesto)

en: New post in forum:
it: Nuovi post nel forum:

en: DETAILS:
it: DETTAGLI:

en: Date:
it: Data:

en: Reply Content:
it: Contenuto della risposta:

en: View Topic Here:
it: Vedi argomento qui:

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Category
it: Categoria

en: Topic
it: Argomento

en: You must specify a user group name.
it: Devi specificare un gruppo utenti.

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
it: Hai scelto un nome che già esiste nel database, scegline un altro

en: User Group successfully added.
it: Gruppo utenti aggiunto con successo

en: You haven't specified any user to add:
it: Non hai specificato nessun utente da aggiungere:

en: You must choose a user group
it: Devi scegliere un gruppo utente

en: Error
it: Errore

en: No such user:
it: Nessun utente:

en: Warning
it: Attenzione

en: User
it: Utente

en: is already in this group
it: è già in questo gruppo

en: added successfully
it: aggiunto con successo

en: Errors:
it: Errori:

en: Warnings:
it: Avvisi:

en: Users added:
it: Utenti aggiunti:

en: User Group(s) successfully deleted.
it: Gruppi utenti cancellati.

en: Member successfully removed.
it: Membro rimosso.

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
it: Mingle Forum >> Gestisci Gruppi Utenti

en: add new
it: aggiungi nuovo

en: Delete
it: Cancella

en: Add members
it: Aggiungi membri

en: No members in this group
it: Nessun membro nel gruppo

en: Skin successfully activated.
it: Skin attivata.

en: Mingle Forum >> Skin options
it: Mingle Forum >> Opzioni Skin

en: Get More Skins
it: Ottieni nuove Skin

en: IMPORTANT: As of version 1.0.03 the skins directory has been moved to /wp-content/mingle-forum-skins/
it: IMPORTANTE: Dalla versione 1.0.03 la cartella skins è spostata in /wp-content/mingle-forum-skins/

en: Why did you change it?
it: Perchè?

en: Name
it: Nome

en: Version
it: Versione

en: Description
it: Descrizione

en: Action
it: Azione

en: In Use
it: In uso

en: Activate
it: Attiva

en: About Mingle Forum
it: Su Mingle Forum

en: Current Version:
it: Versione attuale:

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
it: Mingle Forum has una missione; 'ESSERE SEMPLICE'! Tratto da WP Forum, è stato grandemente migliorato; supporta pienamente Mingle plugin (di Blair Williams). Un grazie a Eric Hamby per il suo precedente lavoro sullo script del forum.

en: Author:
it: Autore:

en: Plugin Page:
it: Pagine Plugin:

en: Support Forum:
it: Forum di supporto:

en: Options successfully saved.
it: Opzioni salvate.

en: Statistic
it: Statistiche

en: Value
it: Valore

en: Number of posts:
it: Numero di post:

en: Number of threads:
it: Numero di discussioni:

en: Number of users:
it: NUmero di utenti:

en: Total database size:
it: Dimensioni totali del DB:

en: Database server:
it: Server DB:

en: Mingle Forum version:
it: Versione Mingle Forum:

en: Mingle Forum >> General Options
it: Mingle Forum >> Opzioni Generali

en: Option Name
it: Nome Opzione

en: Option Input
it: Input Opzione

en: Posts per page:
it: Post per pagina:

en: Threads per page:
it: Argomenti per pagina:

en: Number of posts for Hot Topic:
it: Numero post per Argomento Caldo:

en: Number of posts for Very Hot Topic:
it: Numero di Post per Argomento Popolare:

en: Username Display:
it: Visualizzazione nome utente:

en: New User's Title:
it: Categoria per Nuovo utente:

en: User Level 1 Title:
it: Numero Msg per Livello 1:

en: User Level 2 Title:
it: Categoria per Utente Livello 2:

en: User Level 2 Count:
it: Numero Msg per Livello 2

en: User Level 3 Title:
it: Categoria per utente Livello 3:

en: User Level 3 Count:
it: Numero Msg per Livello 3:

en: Notify Admin on new posts:
it: Notifica Amministratore per i nuovi post:

en: Show Forum Login Form:
it: Mostra modulo per Login al Forum:

en: Show Avatars in the forum:
it: Mostra Avatars nel forum:

en: Show users Bio at the bottom of posts:
it: Mostra info utente in fondo ai post:

en: Use Forum RSS:
it: Usa Forum RSS:

en: Use SEO friendly URLs:
it: Usa SEO friendly URLs:

en: IMPORTANT: Leave this option off if your permalinks are set to 'default'
it: IMPORTANTE: Lascia questa opzione su OFF se i permalinks sono settati su 'default'

en: Registration required to post:
it: Registrazione richiesta per postare:

en: Installed version:
it: Versione installata:

en: GD Library is not installed
it: Libreria GD non installata

en: Use Captcha for unregistered users:
it: Usa Captcha per utenti non registrati

en: Requires
it: Richiede

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
it: Se 'Registrazione richiesta per postare' è abilitato, lasciaquesto su 'Off'

en: Date format:
it: Formato data:

en: Default date:
it: Impostazione base data:

en: Check
it: Seleziona

en: for date formatting.
it: per formattare la data.

en: Groups deleted:
it: Gruppi cancellati:

en: Forums deleted:
it: Forum cancellati:

en: Threads deleted:
it: Discussioni cancellate:

en: Posts deleted:
it: Post cancellati:

en: You must enter a name
it: Devi inserire un nome

en: Category added successfully
it: Categoria aggiunta

en: You must select a category
it: Devi selezionare una categoria

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
it: Hai scelto un nome del forum che già esiste, scegline un altro

en: Forum added successfully
it: Forum aggiunto

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
it: Mingle Forum >> Categorie e Forum

en: Modify
it: Modifica

en: Add forum
it: Aggiungi Forum

en: Group Moved Down
it: Gruppo spostato giù

en: Forum Moved Down
it: Forum spostato giù

en: Group Moved Up
it: Gruppo spostato su

en: Forum Moved Up
it: Forum spostato su

en: Moderator successfully removed.
it: Moderatore rimosso

en: Moderator successfully saved.
it: Moderatore salvato

en: Moderator NOT removed.
it: Moderatore NON rimosso.

en: You must select a user
it: Devi selezionare un utente

en: Global Moderator added successfully
it: Moderatore globale aggiunto.

en: Moderator added successfully
it: Moderatore aggiunto

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
it: Mingle Forum >> Gestisci Moderatori

en: Currently moderating
it: Attualmente modera

en: Update
it: Aggiorna

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
it: Moderatore globale: (Utente può moderare ogni forum)

en: No moderators yet
it: Nessun Moderatore ancora

en: Ads saved successfully
it: Ads salvati

en: Mingle Forum Ads >> options
it: Mingle Forum Ads >> Opzioni

en: HTML is allowed in all ad areas below
it: HTML permesso in tutte le aree ads sotto:

en: Ads Option
it: Opzioni Ads

en: Enable Area Above Forum
it: Abilita area sopra forum

en: css-value:
it: valore css

en: Enable Area Below Forum
it: Abilita area sotto Forum

en: Enable Area Above Branding
it: Abilita area sopra Branding

en: Enable Area Above Info Center
it: Abilita Area sopra zona Info

en: Enable Area Above Breadcrumbs
it: Abilita Area sopra Breadcrumbs

en: Enable Area Above Quick Reply Form
it: Abilita Area sopra modulo risposta rapida

en: Enable Area Below First Post
it: Abilita area sopra primo post

en: Below you can modify/add your own CSS
it: Sotto puoi modificare/aggiungere il tuo CSS

en: NOTE: If you do not know what this is for, leave it blank
it: NOTA: Se non sai a cosa serve questo, lascialo vuoto

en: Save Options
it: Salva Opzioni

en: Add forum to
it: Aggiungi forum a

en: Description:
it: Descrizione

en: Save forum
it: Salva forum

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Save category
it: Salva categoria

en: Save user group
it: Salva Gruppo utente

en: Select User group
it: Seleziona Gruppo utente

en: Add users
it: Aggiungi utenti

en: You must specify a group name
it: Devi specificare un nome del Gruppo

en: Group updated successfully
it: Gruppo aggiornato

en: You must specify a forum name
it: Devi specificare un nome del forum

en: Forum updated successfully
it: Forum aggiornato

en: Edit category
it: Modifica categoria

en: User Groups:
it: Gruppi utenti:

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
it: I membri dei Gruppi selezionati hanno accesso ai forum in questa categoria:

en: There are no User Groups
it: Non ci sono Gruppi utenti

en: Save group
it: Salva Gruppo

en: Edit forum
it: Modifica forum

en: Select user
it: Seleziona utente

en: Add moderator
it: Aggiungi moderatore

en: You must specify a name for the User Group
it: Devi specificare un nome per il Gruppo utenti

en: User Group updated successfully
it: Gruppo utenti aggiornato

en: Edit User Group
it: Modifica Gruppo utenti

en: Save User Group
it: Salva Gruppo utenti
