Mingle Forum - en to ar translation catalogue (344 entries)

en: Forum Feed
ar: مغذّي المنتدى

en: Forum Topic:
ar: موضوع المنتدى:

en: Forum
ar: منتدى

en: Topic:
ar: موضوع:

en: Feeds are disabled
ar: المغذّيات غير مفعّلة

en: No such user
ar: هذا المستخدم غير موجود

en: You have no subscriptions at this time
ar: لا يوجد لديك اشتراك في الوقت الحالي

en: Edit forum options
ar: تحرير خيارات المنتدى

en: Allow others to view my profile?
ar: السماح للآخرين لرؤية ملفي الشخصي؟

en: You have email notifications for these topics:
ar: لديك بريد الكتروني لهذه المواضيع:

en: Save options
ar: حفظ الخيارات

en: Cheating, are we?
ar: نغش، اليس كذلك؟

en: An error occured
ar: حدث خطأ

en: You must enter a subject
ar: يجب إدخال موضوع

en: You must enter a message
ar: يجب إدخال رسالة

en: created the forum topic:
ar: إنشاء مواضيع المنتدى:

en: replied to the forum topic:
ar: الرد على موضوع المنتدى:

en: Quote from
ar: إقتباس من

en: on
ar: على

en: Post Reply
ar: إضافة رد

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: Re:
ar: بخصوص:

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Submit
ar: تسليم

en: Edit Post
ar: تحرير المقال

en: Save Post
ar: حفظ المقال

en: Post new Topic
ar: إضافة موضوع جديد

en: Sorry. you don't have permission to post.
ar: نأسف، لا توجد لديك صلاحيات لإضافة مقالة.

en: Newbie
ar: مستجد

en: Beginner
ar: مبتدئ

en: Advanced
ar: متقدم

en: Pro
ar: محترف

en: Mingle Forum - Options
ar: إختيارات - منتدى Mingle

en: Options
ar: إختيارات

en: Ads
ar: الإعلانات

en: Skins
ar: الجلود

en: Forum Structure - Categories & Forums
ar: هيكل المنتدى - التصنيفات والمنتديات

en: Forum Structure
ar: هيكل المنتدى

en: Moderators
ar: الملطّفين

en: User Groups
ar: مجموعات المستخدمين

en: About
ar: عــن

en: Forums Latest Activity
ar: آخر أنشطة المنتدى

en: by:
ar: بواسطة:

en: Title to display in the sidebar:
ar: العنوان المراد عرضه في القائمة الجانبية:

en: How many items would you like to display?
ar: كم من المواد ترغب بعرضها؟

en: Page loaded in:
ar: تم تحميل الصفحة في:

en: seconds.
ar: ثواني.

en: Mingle Forum
ar: منتدى Mingle

en: Version:
ar: الإصدارة:

en: Guest
ar: ضيف

en: by
ar: عن طريق

en: Latest Post by
ar: آخر مقالة بواسطة

en: Sorry, but you don't have access to this forum
ar: نأسف، فليس لديك ولوج إلى هذا المنتدى

en: Status
ar: الوضعية

en: Topic Title
ar: عنوان الموضوع

en: Started by
ar: بُدأت بواسطة

en: Replies
ar: الردود

en: Views
ar: مشاهدات

en: Last post
ar: آخر مقالة

en: Sticky Topics
ar: مواضيع مثبّتة

en: Move Topic
ar: نقل موضوع

en: Delete Topic
ar: حذف موضوع

en: New posts since last visit
ar: المواضيع الجديدة منذ آخر زيارة

en: Forum Topics
ar: مواضيع المنتدى

en: Remove this topic from your email notifications?
ar: إزالة هذا الموضوع من تنبيهات البريد الالكتروني؟

en: Add this topic to your email notifications?
ar: إضافة هذا الموضوع إلى تنبيهات البريد الالكتروني

en: TOPIC CLOSED
ar: الموضوع مغلق

en: Author
ar: المؤلف

en: Posts:
ar: المواضيع:

en: Quick Reply
ar: رد سريع

en: Submit Quick Reply
ar: تسليم الرد السريع

en: Post
ar: موضوع

en: on:
ar: في:

en: Quote
ar: إقتباس

en: Remove
ar: أزالة

en: Edit
ar: تحرير

en: Topics:
ar: مواضيع:

en: Posts:
ar: مقالات:

en: New posts
ar: مقالات جديدة

en: No new posts
ar: لا توجد مقالات جديدة

en: Mark All Read
ar: وضع علامة: الكل مقرئ

en: No topics yet
ar: لا توجد مواضيع بعد

en: in
ar: في

en: Forums RSS
ar: مغذي RSS للمنتديات

en: Are you sure you want to remove this?
ar: هل أنت متأكد لإزالة هذه؟

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: New Topic
ar: موضوع جديد

en: Moderators:
ar: المُلطّفين:

en: Undo Sticky
ar: التراجع عن التثبيت

en: Sticky
ar: تثبيت

en: Re-open
ar: إعادة فتح

en: Close
ar: إغلاق

en: Reply
ar: رد

en: Unsubscribe
ar: إلغاء الإشتراك

en: Subscribe
ar: إشتراك

en: RSS feed
ar: مغذي RSS

en: RSS-Feed
ar: مغذي RSS

en: My profile
ar: ملفي الشخصي

en: My Profile
ar: ملفي الشخصي

en: Forum Home
ar: الصفحة الرئيسية للمنتدى

en: Log out
ar: تسجيل الخروج

en: Search
ar: بحث

en: You are logged in as:
ar: تم تسجيل دخولك بإسم:

en: Username:
ar: إسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Remember Me
ar: تذكرني

en: Administrator
ar: المدير

en: Moderator
ar: ملطّف

en: New Topics since last visit
ar: عدد المواضيع منذ الزيارة الأخيرة

en: Profile Info
ar: بينات الملف الشخصي

en: Edit Profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Welcome
ar: مـرحبــاً

en: Your last visit was:
ar: زيارتك الأخيرة كانت في:

en: Show new topics since your last visit
ar: عرض جميع المواضيع منذ زيارتك الأخيرة

en: Edit your forum options
ar: تحرير إختيارات المنتدى الخاص بك

en: Welcome Guest, please login or
ar: مرحبـاً بضيفنا الكريم، يرجى تسجيل الدخول، أو

en: register.
ar: التـسجيـل

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
ar: مرحبـاً بالضيف الكريم، الكتابة في هذا المنتدى يتطلب

en: registration.
ar: الـتسجيــل.

en: Show/Hide Header
ar: عرض/إخفاء الترويسة

en: Search forums
ar: البحث في المنتدى

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: First
ar: الأول

en: Last
ar: الأخير

en: Post deleted
ar: تم إلغاء المقالة

en: View profile
ar: مشاهدة الملف الشخصي

en: Bold
ar: غامق

en: Italic
ar: مائل

en: Underline
ar: تسطير

en: Strikethrough
ar: يتوسطه خط

en: Code
ar: رمز

en: List
ar: قائمة

en: List item
ar: عرض مادة

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: صورة

en: Email
ar: بريد الكتروني

en: Add Hex Color
ar: إضافة لون (عشري)

en: Embed YouTube Video
ar: تضمين فيديو \"يوتيوب\"

en: Embed Google Map
ar: تضمين خريطة جوجل

en: Smile
ar: ابتسامة

en: Big Grin
ar: ابتسامة كبيرة

en: Sad
ar: حزين

en: Neutral
ar: محايد

en: Razz
ar: اشجب

en: Mad
ar: مجنون

en: Confused
ar: مشوّش

en: Eek!
ar: يعع!

en: Wink
ar: غمزة

en: Surprised
ar: متفاجئ

en: Cool
ar: عجيب!!

en: Info Center
ar: مركز المعلومات

en: Posts in
ar: مقالات في

en: Topics Made by
ar: إنشاء المواضيح بواسطة

en: Members
ar: أعضاء

en: Latest Member:
ar: آخر الأعضاء:

en: New topics since your last visit
ar: المواضيع الجديدة منذ زيارتك الأخيرة

en: Summary
ar: ملخص

en: Name:
ar: الاسم:

en: Registered:
ar: المسجلين:

en: Position:
ar: الوضع:

en: Website:
ar: صفحة ويب:

en: Biographical Info:
ar: المعلومات الشخصية:

en: Search for:
ar: بحث عن:

en: By user:
ar: بواسطة المستخدم:

en: Message Age:
ar: عمر الرسالة:

en: Between
ar: بين

en: and
ar: و

en: days
ar: أيام

en: Click to choose Forum(s) to  search
ar: اختر المنتدى/المنتديات للبحث فيها

en: Check all
ar: اختيار الكل

en: Start Search
ar: ابدأ البحث

en: Subject
ar: الموضوع

en: Relevance
ar: الصلة

en: Posted
ar: منشورة

en: Closed topic
ar: موضوع مغلق

en: Normal topic
ar: موضوع عادي

en: Hot topic
ar: موضوع ساخن

en: Very Hot topic
ar: موضوع ساخن جداً

en: Security Code:
ar: رمز الأمان:

en: Enter Security Code: (required)
ar: أدخل رمز الأمان (مطلوب):

en: New post in forum:
ar: مواضيع جديدة في المنتدى:

en: DETAILS:
ar: التفاصيل:

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Reply Content:
ar: محتويات الرد:

en: View Topic Here:
ar: عرض موضوع هنا:

en: Inbox
ar: صندوق الوارد

en: Send Message
ar: إرسال الرسالة

en: Category
ar: التصنيف

en: Topic
ar: الموضوع

en: You must specify a user group name.
ar: يجب تحديد اسم مجموعة المستخدم.

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
ar: لقد قمت باختيار اسم موجود مسبقاً في قاعدة البيانات، يرجى اختيار اسم آخر

en: User Group successfully added.
ar: تم إضافة مجموعة المستخدم بنجاح.

en: You haven't specified any user to add:
ar: لم تقم بتحديد أي مستخدم للإضافة:

en: You must choose a user group
ar: لابد من أن تختار مجموعة مستخدم

en: Error
ar: خطـأ

en: No such user:
ar: لا وجود لهذا المستخدم:

en: Warning
ar: تحذيـر

en: User
ar: مستخدم

en: is already in this group
ar: بالفعل موجود في هذه المجموعة

en: added successfully
ar: تمت الإضافة بنجاح

en: Errors:
ar: أخطاء:

en: Warnings:
ar: تحذيرات:

en: Users added:
ar: تم إضافة المستخدمين:

en: User Group(s) successfully deleted.
ar: تم إضافة المجموعة/المجموعات بنجاح.

en: Member successfully removed.
ar: تمت إزالة المستخدم بنجاح.

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
ar: منتدى Mingle >> إدارة مجموعات المستخدمين

en: add new
ar: إضافة جديد

en: Delete
ar: إلغاء

en: Add members
ar: إضافة أعضاء

en: No members in this group
ar: لا يوجد أعضاء في هذه المجموعة

en: Skin successfully activated.
ar: تم تفعيل الجلد بنجاح

en: Mingle Forum >> Skin options
ar: منتدى Mingle >> إختيارات الجلود

en: Get More Skins
ar: جلب مزيد من الجلود

en: IMPORTANT: As of version 1.0.03 the skins directory has been moved to /wp-content/mingle-forum-skins/
ar: مهم: في الإصدارة 1.0.03، تم تحريك مجلد الجلود إلى /wp-content/mingle-forum-skins

en: Why did you change it?
ar: لم قمت بتغييره؟

en: Screenshot
ar: صورة من الصفحة

en: Name
ar: الاسم

en: Version
ar: الإصدارة

en: Description
ar: الوصـف

en: Action
ar: الإجراء

en: In Use
ar: قيد الاستخدام

en: Activate
ar: تفعيل

en: About Mingle Forum
ar: عن منتدى Mingle

en: Current Version:
ar: الإصدارة الحالية:

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
ar: منتدى Mingle يتبنى مهمة واحدة بسيطة، \" أبقها بسيطة\"، وهو مستقى من منتدى ووردبرس، وتم تحسينه بدرجة كبيرة. وهو الآن يعمل بدون إضافة Mingle (برمجة بلير ويليامز). كما أود توجيه الشكر إلى (ايريك هامبي) لعمله السابق في برمجة المنتدى.

en: Author:
ar: المؤلف:

en: Plugin Page:
ar: صفحة الإضافات:

en: Support Forum:
ar: دعم المنتدى:

en: Mingle Forum Skins:
ar: جلود منتدى Mingle:

en: Options successfully saved.
ar: تم حفظ الإختيارات بنجاح

en: Mingle Forum
ar: منتدى Mingle

en: Statistic
ar: إحصاء

en: Value
ar: قيمة

en: Number of posts:
ar: عدد المواضيع:

en: Number of threads:
ar: عدد الاقتباسات:

en: Number of users:
ar: عدد المستخدمين:

en: Total database size:
ar: الحجم الكلي لقاعدة البيانات:

en: Database server:
ar: خادم قاعدة البيانات:

en: Mingle Forum version:
ar: إصدارة منتدى Mingle:

en: Mingle Forum >> General Options
ar: منتدى Mingle >> خيارات عامة

en: default
ar: الافتراضي

en: Option Name
ar: إسم الخيار

en: Option Input
ar: مُدخل الخيارات

en: Posts per page:
ar: مواضيع لكل صفحة:

en: Threads per page:
ar: الاقتباسات لكل صفحة:

en: Number of posts for Hot Topic:
ar: عدد المواضيع الخاصة بـ \"مواضيع ساخنة\":

en: Number of posts for Very Hot Topic:
ar: عدد المواضيع الخاصة بـ \"مواضيع ساخنة جداً\":

en: Username Display:
ar: عرض اسم المستخدم:

en: New User's Title:
ar: عنوان جديد للمستخدم:

en: User Level 1 Title:
ar: موضوع المستوى ١ للمستخدم:

en: User Level 1 Count:
ar: إحصاء المستوى ١ للمستخدم:

en: 25
ar: ٢٥

en: User Level 2 Title:
ar: عنوان المستوى ٢ للمستخدم:

en: User Level 2 Count:
ar: إحصاء المستوى ٢ للمستخدم:

en: 50
ar: ٥٠

en: User Level 3 Title:
ar: عنوان المستوى ٣ للمستخدم:

en: User Level 3 Count:
ar: إحصاء المستوى ٣ للمستخدم:

en: 100
ar: ١٠٠

en: Notify Admin on new posts:
ar: إعلام الإدارة في حالة وجود مقالات جديدة:

en: Off
ar: مطفأ

en: Show Forum Login Form:
ar: إظهار نموذج الدخول للمنتدى:

en: On
ar: مضاء

en: Show Avatars in the forum:
ar: إظهار الصورة الرمزية:

en: Show users Bio at the bottom of posts:
ar: إظهار السيرة الذاتية للمستخدمين في أسفل المواضيع:

en: Use Forum RSS:
ar: استخدام مغذي RSS الخاص بالمنتدى:

en: Use SEO friendly URLs:
ar: استخدام الروابط الصديقة لـ SEO

en: IMPORTANT: Leave this option off if your permalinks are set to 'default'
ar: مهم: لا تختر هذا الإختيار إذا كانت الروابط الدائمة (permalink) على وضعية \"الافتراضي\".

en: Registration required to post:
ar: التسجيل مطلوب لكتابة مقالات.

en: Installed version:
ar: النسخة المثبنة:

en: GD Library is not installed
ar: مكتبة GD غير منصبة

en: Use Captcha for unregistered users:
ar: استخدام شفرة \"كابتشا\" للمستخدمين الغير مسجلين مسبقا:

en: Requires
ar: يتطلب

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
ar: لا تختر هذا الإختيار إذا كانت وضعية \"التسجيل مطلوب لكتابة مقالات\" أعلاه مفعلة

en: Date format:
ar: نسق التاريخ:

en: Default date:
ar: التاريخ الإفتراضي:

en: Check
ar: تحقق من

en: for date formatting.
ar: لنسق التاريخ.

en: Groups deleted:
ar: المجموعات الملغية:

en: Forums deleted:
ar: المنتديات الملغية:

en: Threads deleted:
ar: الاقتباسات الملغية:

en: Posts deleted:
ar: المقالات الملغية:

en: You must enter a name
ar: يجب عليك إدخال اسم

en: Category added successfully
ar: تم إضافة التصنيف بنجاح

en: You must select a category
ar: يجب عليك إختيار تصنيف

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
ar: لقد قمت باختيار اسم لمنتدى موجود مسبقا في هذه المجموعة، يجب اختيار اسم آخر

en: Forum added successfully
ar: تم إضافة المنتدى بنجاح

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
ar: منتدى Mingle >> تصنيفات ومنتديات

en: Modify
ar: تعديل

en: Add forum
ar: إضافة منتدى

en: Group Moved Down
ar: تم تحريك المجموعة للأسفل

en: Forum Moved Down
ar: تم تحريك المنتدى للأسفل

en: Group Moved Up
ar: تم تحريك المجموعة للأعلى

en: Forum Moved Up
ar: تم تحريك المنتدى للأعلى

en: Moderator successfully removed.
ar: تم إلغاء \"الملطف\" بنجاح.

en: Moderator successfully saved.
ar: تم حفظ \"الملطف\" بنجاح.

en: Moderator NOT removed.
ar: لم يتم حذف \"الملطف\".

en: You must select a user
ar: يجب عليك اختيار مستخدم

en: Global Moderator added successfully
ar: تم إضافة \"الملطف العام\" بنجاح

en: Moderator added successfully
ar: تم إضافة \"الملطف\" بنجاح

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
ar: منتدى Mingle >> إدارة \"الملطفين\"

en: Currently moderating
ar: جاري \"التلطيف\" الآن

en: Update
ar: تحديث

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
ar: \"ملطف عام\" (باستطاعة هذا المستخدم تلطيف كافة المنتديات)

en: No moderators yet
ar: لا يوجد \"ملطفين\" بعد

en: Ads saved successfully
ar: تم حفظ الإعلانات بنجاح

en: Mingle Forum Ads >> options
ar: إعلانات منتدى Mingle >> الخيارات

en: HTML is allowed in all ad areas below
ar: صيغة HTML مسموح بها في جميع مساحات الإعلانات أدناه

en: Ads Option
ar: خيار الإعلانات

en: Enable Area Above Forum
ar: تفعيل المساحة فوق المنتدى

en: css-value:
ar: قيمة CSS:

en: Enable Area Below Forum
ar: تفعيل المساحة تحت المنتدى

en: Enable Area Above Branding
ar: تفعيل المساحة فوق المنتج المعرف

en: Enable Area Above Info Center
ar: تفعيل المساحة فوق مركز المعلومات

en: Enable Area Above Breadcrumbs
ar: تفعيل المساحة فوق التفصيلات

en: Enable Area Above Quick Reply Form
ar: تفعيل المساحة فوق نموذج \"الرد السريع\"

en: Enable Area Below First Post
ar: تفعيل المساحة تحت المقالة الأولى

en: Below you can modify/add your own CSS
ar: يمكنك إضافة/تعديل منسق CSS الخاص بك أدناه

en: NOTE: If you do not know what this is for, leave it blank
ar: تنويه: إذا لم تعرف المغزى من هذا، أتركه خاليا

en: Save Options
ar: خيارات الحفظ

en: Add forum to
ar: إضافة المنتدى إلى

en: Description:
ar: الوصف:

en: Save forum
ar: حفظ المنتدى

en: Add category
ar: إضافة التصنيف

en: Save category
ar: حفظ التصنيف

en: Save user group
ar: حفظ مجموعة المستخدم

en: Select User group
ar: إختر مجموعة المستخدم

en: Add users
ar: إضافة مستخدمين

en: You must specify a group name
ar: يجب عليك تحديد مجموعة مستخدمين

en: Group updated successfully
ar: تم تحديث المجموعة بنجاح

en: You must specify a forum name
ar: يجب عليك تحديد اسم للمنتدى

en: Forum updated successfully
ar: تم تحديث المنتدى بنجاح

en: Edit category
ar: تحرير التصنيف

en: User Groups:
ar: مجموعات المستخدمين:

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
ar: الأعضاء في مجموعات المستخدمين المنتقاه لهم أحقية الدخول إلى المنتديات في هذا التصنيف:

en: There are no User Groups
ar: لا توجد مجموعات للمستخدمين

en: Save group
ar: حفظ المجموعة

en: Edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Select user
ar: اختر مستخدم

en: Add moderator
ar: أضف \"ملطف\"

en: You must specify a name for the User Group
ar: يجب عليك تحديد اسم لمجموعة المستخدم

en: User Group updated successfully
ar: تم تحديث مجموعة المستخدم بنجاح

en: Edit User Group
ar: تحرير مجموعة المستخدم

en: Save User Group
ar: حفظ مجموعة المستخدم
